Voříšci
Psi s inteligencí a charakterem.
Jako majitelka mimo jiné i jednoho křížence jsem postrádala článek s touto tématikou. Ráda bych proto přispěla k tématu kříženců - pejsků, kteří si ne méně, než jejich ?průkazoví příbuzní", zaslouží obdiv a dík za svou věrnost. Kříženec je jedinečný a neopakovatelný originál, většinou láska na první pohled, ať už si vaše srdce získá štěně nebo dospělý zatoulaný pes.
Rozhodnutí ujmout se křížence mohou mít však překvapivé následky: z chlupatého štěňátka může vyrůst statný pes velikosti bernardýna anebo se z něj vyklube těžko zvladatelná osobnost. Ale vedle každodenních záležitostí, týkajících se výživy, výcviku a zdraví psa, se ptáte pokaždé na jednu otázku: V čem je voříšek jiný než čistokrevný pes? Kdo je to vlastně voříšek?
Je to pes, který nepřísluší žádnému plemeni. Rozmanitost psích plemen, tak jak ji známe dnes, existuje teprve od 19. století. Vždycky tu sice byli psi nejrůznějších velikostí a vzezření, kteří byli používáni k nejrůznějším účelům, ale nekladl se tak velký důraz na jejich vzhled. Důležitý byl výkon. V 19. století nastal zlom. Ve vyšší společnosti začala stoupat poptávka po psech, na kterých bylo vidět, že to jsou vyšlechtění a drazí jedinci a ne ?pouliční bastardi". Čistokrevný pes povyšoval svého majitele do vyššího stavu. Teprve tehdy dostával na významu vzhled psa. Žádané byly tyto znaky: čím byl pes zvláštnější, tím dražší a vyhledávanější.
Po první světové výstavě psů v roce 1859 v Anglii vznikaly spolky chovatelů psů. Tyto organizace nyní určují, co je psí plemeno. Stanovy, které předepisují, jak má to které plemeno vypadat, se nazývají standard plemene. Jsou to člověkem vytvořená pravidla, která popisují vzhled a charakter daného plemene. Je v nich stanoveno, jak dlouhé mají být nohy a uši, jaký tvar má mít morda atd. Mnoho těchto standardů je dnes terčem ostré kritiky. Objevila se označení jako defektní chov aj., protože mnoho chovatelských záměrů již neodpovídá psí přirozenosti.
Příroda určitě nevybavila vlka dlouhou mordou náhodou, musel větřit a čichem sledovat stopy. Zuby musely mít dosti místa, aby čelisti byly schopny stisku při zakousnutí kořisti. Dál to příroda vymyslela tak, že oči jsou ke koukání, nohy k běhání a srst k ochraně. Na nic z toho ale člověk-chovatel nedbal, a vytvořil psy, kteří už téměř nemohou chodit, protože jsou příliš těžcí jako např. bernardýn. Nebo trpí dědičnými poruchami toho kterého plemene. Např. jorkšírský teriér poruchami stavby kolenního kloubu. Vytvořil psy, kteří mají tak krátkou mordu, že nemůžou dýchat nosem, ale musí dýchat otevřenou tlamou. Pekinéz má tak krátkou tlamu, že se mu do ní zuby ani nevejdou. Jsou psi, kteří jsou bez srsti, a psi, kteří mají tolik kůže, že jim visí v záhybech na těle. Jako například šarpej, který pochází z Číny, kde si ho cení, protože jeho kůže je chutná a křupavá. My ale psy nejíme. Tak proč se tato stvoření, která trpí ekzémy a často oslepnou, chovají i u nás? Jsou voříšci lepší psi?
Genetika není schopná předpovídat výsledky se 100% jistotou. Nemůžeme tedy tvrdit, že kříženec bude automaticky zdravý jen proto, že je kříženec. Existuje ale velká pravděpodobnost, že voříšek bude statný, učenlivý a přizpůsobivý. Při každém jeho křížení dochází k jakémusi osvěžení krve. Voříšci jsou zase v módě, 19. století je překonáno. Stále více lidí má dostatek sebevědomí, aby si pořídili čtyřnohého kamaráda z řad ?pouliční směsi". Čím více se člověk přiznává k přírodě, tím více přirozenosti chce ponechat svému psu.
Poznámka redakce:
Evik není odbornice na genetiku ani jiný kynologický "obor". Článek proto prosím berte jako názor jedné ze čtenářek, nikoli jako nové poznatky do chovatelství psů.
Za redakci děkuji za hezký článek a autorce posíláme malý dárek. Krém na akné od www.epharmacy.cz
Vložil evik, 24 Říjen, 2006 - 20:50
evik
Myslím, že po tom, co napsala Lilith1, už nemusím ke zdraví nic dodávat... Všechny ty problémy mají jak psi čistokrevní, tak voříšci. Jen u těch čistokrevných je větší šance s tím bojovat do budoucna - pokud se ovšem chce.
Jinak ve svém okolí už neznám moc lidí, kteří by i voříšky krmili zbytky od oběda a nezajistili jim slušné bydlení...
S tím, že by si náš obecní pes vybíral jinak, to stále nechápu, ale to nevadí.
haf, shiba
Lilith
Shibo
Podložit to jistě nemůžu. Nenapsala jsem,že jsou 100% zdraví,ale obecně zdravější než čistokrevní psi. A to je myslím jisté.
Tím řízením psa člověkem jsem měla na mysli to,že psovi většinou,a u psů s PP je to pravidlo, vybírá druhé pohlaví majitel. Nejsou to oni sami.
Všechny vrozené a dědičné vady a alergie co jsou u některých ras psů, kříženci nemají. Čím to vysvětlujete? Vy, co chcete mít všechno podloženo.......
Shiba
Ahojda, tak to už přesně nevím ale rozhodně to bylo ve více než jedné odborné publikaci. Vzhledem k tomu že přečtu víc jak 60 knih ročně (beletrie) + časopisy + odborná literatura (tam pouze to co mě zajímá nečtu od A do Z) je opravdu těžké si pamatovat odkud která informace pochází. Ale pokud to někde znovu objevím dám ti vědět.
K tomu zdraví - voříšci rozhodně nejsou zdravější vidím tady na veterině voříšky dnes a denně a konkrétně u nic je těžké se dopídit jak to s nimi vlastně je, protože spousta voříšků žije u lidí kterým na nich moc nezáleží (vždyť byl zdarma když umře pořídím dalšího) a ti se moc neobtěžují s nimi chodit k veterinářům. V poslední době voříšci hodně trpí alergiemi (na bleší kousnutí, na krmivo atd.), kožními chorobami a problémy s játry a ledvinami. Dalo by se říct že jsou stejně nemocní jako všichni čistokrevní psi.
evik
Určitě jsou zdravější... Můžete to nějak podložit? Třeba vyšetřením velkého vzorku kříženců (voříšků) na dědičné nemoci?
To o řízení psa člověkem jsem nepochopila. Chcete tím říct, že ten pes by si chtěl fenu vybírat? Čím dál lépe :-)))) Něco o etologii jste někdy četla? ;-)
haf, shiba
Nějsou lepší,ale ani ne
evik
Nevím nevím, jestli je to k pobavení, když voříšci jsou přece lepší, protože nejsou zatížení řízeným chovem - tedy mají přece pořád tu novou krev ;-)
haf, shiba
Lilith1, evik
To je sice hezké, ale fakt bych ráda věděla, kdo to kde napsal. Já už jsem četla tolik volovin, že chci mít všechno ověřené :-)))
BTW Voříšek od slova vorat nebo jakého?
haf, shiba
křížení
shiba
Shibo
Voříšci
Je pravda, že s vyšlechtěním to někteří chovatelé kapánek přehnali (ang. buldok rodí většinou císařem, protože tak velké hlavy dokáže málokterá fena porodit, ale před nějakým časem tomu tak nebylo), ale některá plemena tu jsou již tisíce let, jako např. naháči a vypadají spíše k světu oproti minulosti. Kdyby to byly degenerované chudinky, asi by dávno vymřeli. Myslím, že tím, jak je svět celkově propojen, máme možnost setkávat se s různými plemeny, ale nepořizovat si nějaké plemeno jen proto, že ho chovají na severu :-( . To by bylo divné. Každý musí předem promyslet, jaký pes se hodí k jeho životnímu stylu a je krásné, že máme ny výběr. Voříšci jsou celkem fajn, bohužel odhadnout povahu není zas tak jednoduché a musím říct, že mám i osobní neblahou zkušenost a to jsem vychovala nemálo psů. Také, jak píše shiba, jestliže jednu vesnici obhospodařuje jeden tatík, případně jeho syn, je to příbuzenská plemenitba jako hrom a to bych se tedy opravdu bála. Za zamyšlení stojí také otázka, proč tolik voříšků končí v útulcích (oproti čistokrevným psům)?
Hodně majitelů to prostě nezvládá a možná také proto, že za ně většinou nic neplatí, také si jich neváží. Z mého pohledu mohou být úplně fajn voříšci, ale také takoví, se kterými máte pocit jako byste měli osinu v zadku, obzvláště pokud se zde sejde trochu ostřejší nebo tvrdohlavé krve. Takže opatrně.
Sidi
Lilith1
Tohle dělení na křížence a voříšky jsem tedy ještě neslyšela
haf, shiba
voříšci
U nás ve vsi máme takového obecního "rozsévače". Která fenka je bez dozoru, zaručeně s ním povije potomstvo. Jenom nevím, jak to ten kluk dělá, že se vyhne příbuzenské plemenitbě, aby nám ti voříšci v obci nezdegenerovali, protože tady pobíhá celá řada jeho dcer, vnuček... a ovšem už také syn, který si s tátou v aktivitě vůbec nezadá.
Tak nevím, ale tomu bych zrovna "zdravý" chov neříkala :-))))
haf, shiba
Lilith1
Prošla jsem svoje kynologické knížky, ale nenašla jsem to v žádné, takže kdybys náhodou někde na tu informaci narazila, dej mi, prosím, vědět. Dík.
haf, shiba